Ap sterkere enn snittet av landsmålingene?
Publisert 8. juli 2013. Sist endret 8. juli 2013.
1) Sentio, Respons og InFact er byråene som måler flest fylker.
2) Tabellen under angir «landstendens» på bakgrunn av fylkesmålingene publisert fra mai til juli, inndelt etter byrå. I fylker som i denne perioden er målt flere ganger av samme byrå, er sist publiserte måling lagt til grunn. «Landstendens» forutsetter at relativ endring mot 2009 er den samme i hele landet, som i fylkene som er målt.
3) Vi takker vår leser Nils Aksel Horvei for å ha utarbeidet det store antallet beregninger som danner grunnlaget for tabellen.
4) I vår kommentar 6. juli skrev vi bl.a. at tross mange skuffende fylkesmålinger for Arbeiderpartiet, kan disse målingene samlet sett reise spørsmålet om statsministerens parti står sterkere enn snittet av landsmålingene antyder. Vi viser særlig til kolonnene for Respons og InFact i tabellen under med Ap på 29–30 pst.
5) På den annen side må tabellen leses med den reservasjon at ingen av byråene har målt alle 19 fylker, og at de tre byråene ikke har målt de samme fylkene. Vi viser også til de vanlige reservasjonene når det gjelder beregning av mulige nasjonale nivåer basert på fylkesmålinger – bl.a. at disse målingene har færre spurte enn landsmålingene, og at forutsetningen om samme relative endring i fylker som ikke er målt kan være urealistisk.
6) Dagens landsmåling fra VG/InFact gir Arbeiderpartiet 29,7 pst. Ap’s snitt hos Respons og InFact i tabellen under (som begge vekter mot 2011), er 29,5. Arbeiderpartiets snitt på de fire første landsmålingene i juli er 28,0 pst.
7) En av årsakene til forskjellen mellom Sentio og InFact/Respons for Arbeiderpartiet, er at Sentios måling i Oslo var særlig svak for Ap.
8) Høyres snitt på landsmålingene fra Respons og InFact i juli er 31,9 pst. Fylkesmålingene fra mai til juli fra disse byråene antydet 32 pluss.
Sentio – Respons – InFact: «Landstendens» basert på fylkesmålinger mai – juli 2013
Sentio | Respons | InFact | |
---|---|---|---|
Ap | 27,5 | 29,1 | 29,9 |
Sp | 4,9 | 5 | 4,3 |
SV | 4,3 | 4,2 | 3,9 |
Frp | 16,8 | 14,2 | 13,1 |
H | 32,1 | 32,6 | 32,3 |
KrF | 5,8 | 5,3 | 5,8 |
V | 4,4 | 4,9 | 5,3 |
R | 1,3 | 1,5 | 1,5 |
Andre | 3 | 3,2 | 3,8 |
Ap+Sp+SV | 36,7 | 38,3 | 38,1 |
Frp+H+KrF+V | 59,1 | 57 | 56,5 |
Frp+H | 48,9 | 46,8 | 45,4 |
Kildene for tabellen
Sentio | Respons | InFact | TNS Gallup | |
---|---|---|---|---|
Østfold | Fredriksstad Blad, Moss Avis, Sarpsborg Arbeiderblad, Smaalenenes Avis, Halden Arbeiderblad | |||
Akershus | Moss Avis | NTB | ||
Oslo | Klassekampen | Aftenposten | MDG | |
Hedmark | Hamar Arbeiderblad | |||
Oppland | Oppland Arbeiderblad | |||
Buskerud | Drammens Tidende, Hallingdølen, Laagendalsposten, Ringerikes Blad | |||
Vestfold | Gjengangeren, Sandefjords Blad, Tønsbergs Blad, Østlands-Posten | |||
Aust-Agder | Agderposten | |||
Rogaland | Stavanger Aftenblad | |||
Hordaland | Bergensavisen | |||
Sogn og Fjordane | Firda, Firdaposten, Sogn Avis | |||
Møre og Romsdal | NRK | Adresseavisen, Romsdals Budstikke, Sunnmørsposten, Tidens Krav | ||
Sør-Trøndelag | Adresseavisen | |||
Nord-Trøndelag | Trønder-Avisa | Adresseavisen | ||
Nordland | Avisa Nordland, Fremover, Helgeland Arbeiderblad, Lofotposten, Rana Blad | |||
Troms | Nordlys | |||
Finnmark | Finnmarken, Finnmark Dagblad | Nordlys |
TNS Gallups måling i Hordaland for Bergensavisen er lagt inn i kolonnen for Respons, fordi Gallup i Bergen og Hordaland bruker samme 2011-vekting som Respons.
Johan Giertsen
Flere artikler om Ap
- Ap vs Pasientfokus i Finnmark (29. mars 2025)
- Erna og Jonas øker mest i mars (20. mars 2025)
- Støre større, størst (3. mars 2025)
- Støre nuller mot Erna (11. februar 2025)
- Battleground: Støre-lekkasjen til Erna (9. februar 2025)
- Støres battleground – 300.000 velgere (30. januar 2025)
- Jonas, Erna og Trygve opp (11. januar 2025)
- Anonyme kilder vs. Støre (8. januar 2025)
- Støre større (8. januar 2025)
- Fra H+Ap+Sp til Frp: 268.000 (31. desember 2024)